zverejnené: 5. 5. 2012 | 30. mája 2020

Taipei, hlavné mesto Taiwanu a jeho veľa obývaného mesta, je epicentrom cestovného ruchu pre krajinu (hoci veľa ľudí len prichádza na krátke prepustenie, pretože je to hlavný letecký centrum pre Áziu).

A zatiaľ čo na Taiwane je veľa čo robiť, aj keď neopustíte Taipei, stále nájdete veľa vecí, ktoré môžete vidieť a robiť v tejto oblasti, aby ste sa naplnili blízko týždňa!

Milujem Taipei. Žil som tu v roku 2010, keď som učil angličtinu a postavil som túto webovú stránku. Bol to fantastický zážitok, ktorý mi pomohol rásť ako človek. O desať rokov neskôr som sa konečne dostal späť do mesta, ktoré som toľko miloval, a bolo úžasné vidieť, že toľko z toho, čo som miloval, bolo stále tam: neobmedzené masívne trhy s potravinami, ktoré slúžia jedným z najlepších potravín na svete, divoké Nočný život, priestranné parky, zaujímavé a nepredvídateľné múzeá a okolité hory, ktoré vám volajú ľahké a ľahko prístupné túry.

Taipei (ako Taiwan ako celok) je nesmierne podceňovaným cieľom a nemôžem vás natoľko žiadať, aby som na návštevu navštívil. Kombinuje kultúru, prírodu, fantastickú osobu a cenovú dostupnosť. Nechápem, prečo oveľa viac ľudí nenavštívi, ale ich stratu, váš zisk!

Aby sme vám pomohli naplánovať si cestu, tu je mojich 13 najlepších vecí, ktoré musíte robiť v Taipei:

1. Urobte si úplne bezplatnú pešiu prehliadku

Jednou z prvých vecí, ktoré robím, keď prídem do nového cieľa, je absolvovať úplne bezplatnú pešiu prehliadku. Ukazujú vám Law of the Land a pomáhajú vám vidieť vrcholy miesta, zatiaľ čo sa trochu dozvedia o jeho histórii a kultúre. Navyše získate prístup k miestnemu, ktorý môže odpovedať na všetky vaše otázky.

Rovnako ako IT Formosa používa úplne bezplatné denné chôdze okolo Taipei. Ich exkurzie sa zameriavajú oveľa viac na kultúrnu históriu ako ich konkurent, Trip Me Away, ktorý tiež využíva úplne voľné výlety na chôdzu zamerané na dav batohu (Tour Me Away tiež beží krčma).

2. Navštívte Národné múzeum paláca

Národné múzeum paláca má viac ako 70 000 artefaktov z cisárskej Číny, z ktorých mnohé z nich boli počas čínskej občianskej vojny (1929–1947) privezené na Taiwan (1929–1947). Okrem trvalých exponátov existujú aj rotujúce exponáty počas celého roka, ako aj sekcia pre deti. V angličtine sú úplne bezplatné denné výlety. Ak sa nemôžete dostať na prehliadku, získajte sprievodcu zvukom. Zatiaľ čo opisy artefaktov sú dosť podrobné, zvukový výlet ide do oveľa väčšej hĺbky a poskytuje vám hlbší pohľad na to, čo vidíte, a časové obdobie, z ktorého pochádza.

221, Sec 2, Zhi Shan Road, +886 2 2881 2021, npm.gov.tw. Otvorená nedeľa – dole 8:30 – 18:30 a piatok – deň 8:30 – 21:00. Vstupné je 350 nt $ (11,65 USD) (470 nt $ (15,65 USD) so zvukovým sprievodcom).

3. Namočte do horúcich prameňov

Oblasť Hot Springs Beitou je obľúbenou destináciou, pretože je na MRT (systém metra) a iba 30 minút od centra mesta. V oblasti, kde sa môžete potešiť v horúcej jari, je veľa letovísk, kúpeľov a hostincov. Nezabudnite tiež navštíviť múzeum Hot Springs (umiestnené v starom kúpeľnom dome z roku 1913), Historickú stanicu Xinbeitou (dedičská vlaková stanica z roku 1916) a Thermal Valley (Sulpurous Lake v blízkosti, ktoré má pešie chodníky).

Vstup na veľa horúcich prameňov sa začína okolo 40 nt $ (1,33 USD) na osobu, čo z nej robí veľmi cenovo dostupnú dovolenku pre každého, kto sa snaží nájsť nejaké R&R.

Múzeum Hot Springs: č. 2, Zhongshan Road, +886 2 2893 9981, Hotspringmuseum.taipei. Otvorené denne od 9:00 do 17:00. Vstup je zadarmo.

Historická stanica Xinbeitou: 1 Qixing St., +886 2 2891 5558, XBTHS.Taipei. Otvorené utorok-štvrtok od 10:00 do 18:00 a piatok-nedeň od 10:00 do 20:30 (uzavreté pondelok). Vstup je zadarmo.

4. Vezmite si triedu varenia

Taiwan je sen potravín! Dostali ste rezance, úžasné ryžové jedlá, pozoruhodné buchty, knedle, palacinky Scallion a ešte oveľa viac. Jedlo v krajine je svetová trieda. Zatiaľ čo kurzy varenia sú trochu drahé, prevedú vás cez miestne trhy a poučujú vás o miestnych ingredienciách a o tom, ako pripraviť nejaké konvenčné jedlá. Vždy som zistil, že taiwanské jedlo je zastrašujúce, takže bolo dobré, aby mi niekto pomohol pochopiť miestne jedlo. Na nočných trhoch ma to urobilo oveľa dobrodružnejšie.

Niektoré triedy varenia, ktoré sa oplatia skontrolovať, sú:

Ivy’s Kitchen

Cookinn Taiwan

Urobte z môjho denného varenia laboratórium

Očakávajte, že za triedu zaplatí okolo 2 000 nt $ (67 USD).

5. Navštívte múzeá

Taipei má veľa múzeí. Vzhľadom na jeho veľkosť som bol ohromený tým, aké početné vlastne mali, najmä preto, že mesto nie je známe ako centrum múzeí. Tu sú niektoré z mojich obľúbených:

Národné Taiwanské múzeum – Toto je najstaršie múzeum na Taiwane a pokrýva jeho históriu z rôznych vedeckých perspektív, ako sú antropológia, zemské vedy, zoológia a botanika. Je to naozaj základné a najlepšie, ak sa rozhodnete pre deti. Vstupné je 30 nt $ (1 USD).

Múzeum miniatúr Taipei – Toto múzeum je otvorené v roku 1997, je domovom viac ako 200 architektonických MIniatures, including castles, replica towns and streets, and even a 1/12 scale model of Buckingham Palace. It’s a odd museum but pretty cool. Admission is 180 NT$ ($6 USD).

Museum of contemporary Arts – I’m not a fan of contemporary art myself, but if you are, then don’t miss this museum. It has a rotating collection of exhibits, so there is always something new on display. Admission is 50 NT$ ($1.66 USD).

Taipei Astronomical museum – A fun and educational museum with exhibitions on ancient astronomy, technology, telescopes, the solar system, and much more. Admission is 60 NT$ ($2 USD).

Taipei fine Art museum – opened in 1983, this was the first art museum in Taiwan. It’s home to a broad variety of works from both international and Taiwanese artists and hosts rotating exhibitions too. Vstupné je 30 nt $ (1 USD).

National 228 Memorial museum – This museum is dedicated to the tragic events that began on February 28, 1947, when an uprising against the Chinese government started following world war II. Admission is 20 NT$ ($0.67 USD).

6. Go Hiking

Taipei has plenty of hiking trails just outside town that are easily accessible. There are easy, moderate, and challenging trails, as well as both short and full-day hikes. here are a few worth checking out:

Xiangshan trail – An easy 45-minute hike that uses good views of Taipei. It’s just a 10-minute walk from the Xiangshan MRT station.

Bitoujiao trail – located one hour from town by car, this moderate hike takes you along the coast. The trail is in the Ruifeng district 11km east of Jiufen. The hike takes 2-3 hours.

Jinmianshan trail – An easy 1.5-hour hike in Yangmingshan national Park. The trail starts a 10-minute walk from the Xihu MRT station.

Huang Didian trail – A challenging ridge hike that takes around five hours. From Muzha Station, board the bus to Huafan university and get off at Huangdi Temple. From there, the trail is 25 minutes away on foot.

Pingxi Crag trail – A moderate 2-3-hour hike with lots of steep sections. For experienced hikers only. The trail begins just five minutes away from Pingxi station.

7. Take a Day trip to Jiufen

Jiufen is one of Taiwan’s a lot of popular traveler destinations. First, because it’s incorrectly believed to be the origin of the film Spirited Away, so people come for that. Second, it’s well-known for being a historic gold-mining town with it’s preserved old streets. And, third, it’s well-known for its conventional teahouses.

Jiufen is tiny. You can walk around in about 30 minutes. The center of the city and its historic streets and buildings are all preserved as they looked 100 years ago so walking around here is a cool experience. Be sure to come early (like first thing in the morning) to beat the crowds because, by midday, the streets are wall-to-wall people. If you stay the night, you’ll also get the city to yourself once the crowds leave around 4pm.

As a tea lover, this is one of my favorite places in Taiwan because it’s home to some beautiful teahouses in the most sensational settings. It also overlooks a bay in the distance, and there are lots of lookouts.

Some teahouses not to miss are:

Siidcha Tea House

Skyline Tea House

Amei Tea House

Taro of Sweet

Jiufen Tea House

Additionally, there are a few museums highlighting the town’s gold mining past, lots of parks and lookouts, and some nearby hiking trails. (If you want to hike, spend the night as you’ll need the extra time.) like It Formosa does a totally free walking trip here too (for this one, you need to sign up in advancement because they only do it when people Registrovať).

The trip will take around 1-1.5 hours by train and bus. Take the train from Songshan station (in Taipei) to Ruifang Station. From there you can take a bus straight to Jiufen. expect to spend around 100 NT$ ($3.33 USD) for your round-trip ticket. There are also traveler buses with organized day trips; these typically cost around 475 NT$ ($16 USD).

8. See the Temples

Taipei brilliantly mixes the old and the new. practically 90% of Taiwan identifies as either Buddhist or Taoist, and that is reflected in Taipei’s temples. here are some of the most popular and ornate temples:

Longshan temple – built in 1738, this temple was built to honor the goddess of mercy, Guanyin. There are also statues worshipping 100 other Chinese folk deities here as well. The temple has been damaged or destroyed various times by earthquakes or military conflicts, but it is always rebuilt by the locals who still visit and worship at it. No. 211, Guangzhou Street, Wanhua District.

Bao-an temple – Dalongdong Baoan temple (Bao-an for short) is a Taiwanese folk religion temple and a UNESCO world Heritage Site. It dates to the mid-18th century and is home to two dragon columns that are over two centuries old. It looks particularly remarkable lit up at night. No. 61, Hami Street, Datong District.

Confucius temple – located near the Bao-an temple, this easy temple is dedicated to the well-knownFilozof Confucius, ktorého učenie je súčasťou kultúrnej chrbtice Taiwanu a pevninskej Číny. Je modelovaný po pôvodnom chráme Konfucius v Qufu, rodnom meste Konfucius v pevninskej Číne. 275, Dalong Street, Daong District.

9. Radosť z výhľadu z Taipei 101

Pre najlepší výhľad v Taipei navštívte Taipei 101. Otvorené v roku 2004 to bola najvyššia budova na svete až do roku 2010 (keď sa umiestnil Burj Khalifa). Stály 508 m (1667 stôp) vysoký, veže cez Taipei.

Aj keď nenávidím výšky, nemôžete navštíviť Taipei bez toho, aby ste ho videli z vrcholu tejto budovy. Na 89. poschodí je pozorovacia platforma, ktorá je absolútne úchvatná. Môžete tiež ísť na 91. poschodie a vstúpiť von, ak chcete skutočne dostať krv (nebojte sa, existujú bary, takže nemôžete spadnúť).

Ďalej choďte do Mortonovho steakhouse za potešenú hodinu. Nielenže majú veľmi lacné špeciálne nápoje, ale ich terasa dodáva niekoľko pozoruhodných výhľadov na samotný Taipei 101.

Č. 7, oddiel 5, Xinyi Road, Taipei-101.com.tw/en/observatory. Otvorené denne 11:00 – 21:00. Vstupné je 600 nt $ (20 USD).

10. Pozri pamätnú sálu Chiang Kai-Shek.

Táto národná pamiatka, ktorá bola oficiálne známa ako Liberty Square, bola postavená v roku 1976 na počesť Chiang Kai-Shek, bývalej čínskej republiky. Od roku 1928 do roku 1949 vládol pevninskej Číne a potom na Taiwane od roku 1949 do svojej smrti v roku 1975.

Okrem jeho pamätníka, ktorý je vysoký viac ako 75 metrov (250 stôp), je tu aj masívne otvorené námestie, v ktorom sa v priebehu rokov konajú zhromaždenia a protesty (odtiaľ jeho premenovanie ako Square Liberty Square). V pamätníku sa nachádza aj knižnica a múzeum, v ktorom sa uvádza život a kariéra Chiang Kai-Shek. Má tiež exponáty o histórii Taiwanu a o tom, ako krajina postupovala v priebehu rokov.

21, Zhongshan South Road, okres Zhongzheng, +886-2-2343-1100, CKSMH.gov.tw. Otvorené denne od 9:00 do 18:00. Vstup je zadarmo.

11. Jazda na maokong gondola

Choďte na jazdu na Maokong Gondola, ktorá bola postavená v roku 2007, a získajte niekoľko skvelých výhľadov na mesto a okolité lesy. Trasa sa tiahne na 4 km (2,5 míle) a zahŕňa niekoľko staníc medzi Zoo Taipei a Maokong.

Strávte nejaký čas skúmaním Maokonga, pretože to bol kedysi hlavný pestovateľský priestor na Taiwane. Existuje veľa kľukatých chodníkov, ktoré môžete blúdiť, čajovne a kaviarne (oblasť stále vytvára veľa čaju) a senzačný výhľad na Taipei (najmä v noci, keď je mesto osvetlené). Je to populárne miesto cez víkend, takže navštívte počas týždňa, aby ste sa vyhli davom.

Stanice v Zoo Taipei (2), Chrám Zhinan a Maokong. Otvorené pondelok – šnúrky od 9:00 do 21:00 (22:00 v piatok), soboty od 8:30 do 22:00 a nedeľa od 8:30 – 21:00. Vstupenky začínajú na 70 nt $ (2,33 USD).

12. Preskúmajte nočné trhy

Taipei je domovom desiatok nočných trhov – a veľa z nich má veľa chutných stánkov s jedlom. Tu je niekoľko, ktoré sa oplatí vyskúšať:

Nočný trh Shulin – Toto je najväčší nočný trh na Taiwane. Je otvorený v roku 2017 a je domovom viac ako 400 predajcov a pokrýva masívnych 12 hektárov. Je plná chutných (a lacných) pouličných jedál, odevov, elektroniky a najrôznejších suvenírov a iného tovaru.

Raohe Night Market – druhý veľa populárneho nočného trhu. Nezabudnite vyskúšať buchty čierneho korenia, keď ste tu. K dispozícii je tiež stánok s jedlom uznávaným Michelinom, ktorý by vám nemalo chýbať s názvom Chen Dong Ribs dusené liečivými bylinkami.

Tonghua Night Market – tento nočný trh je obľúbený u miestnych obyvateľov, pretože má veľa chutných miest na jedenie. Je to v podstate trh s potravinami oveľa viac ako čokoľvek iné. Nezabudnite vyskúšať smradlá tofu!

Snake Alley-Nachádza sa v bývalom okrese Red Light a získava svoje meno zo skutočnosti, že sem prichádzali mnohí turisti, aby jedli hadie mäso. Aj keď by som to neodporúčal, je tu chutný stánok uznávaný Michelinom, ktorý stojí za to odobrať vzorkovanie s názvom Hsiao Wang Dusené mleté ​​bravčové mäso s uhorkami v bujóne.

Ningxia Night Market – toto je jeden z menších nočných trhov, takže je ľahké ich preskúmať (hoci sa dostane CR