Aktualizované: 22.2019 | 22. júla 2019

Mnoho ľudí verí, že ubytovne uspokojujú iba 20-tich batohov-ale to je jednoducho mýtus. Nájdete najrôznejších ľudí zo všetkých rôznych oblastí života, ktorí zostávajú v ubytovniach, a pre väčšinu sú výhody lacného a renomovaného ubytovania príliš dobré na to, aby sa dali odovzdať. V tomto hosťovom príspevku Barbara Weibel z Hole v šiške Cultural Travel slzy všetky negatívne stereotypy hostela a hovorí nám, prečo sú skutočne úžasnou voľbou pre baby boomu.

Keď popíšem ľuďom, že normálne zostávam v ubytovniach počas mojich ciest po celom svete, počiatočnou reakciou mnohých baby boomerov je ohromenie hrôzy.

“Nie sú špinavé?”

“Nemusíš sa zmieriť s partiou opitých dvadsiatich rokov, ktorí večierky celú noc?”

“Sú naozaj bezpečné?”

Kvôli počtu rozpočtových hotelov a motelov rozmiestnených po celej Amerike sa hostely v USA nikdy nezachytili tak, ako majú v iných krajinách. Podľa spoločnosti Hostelling International-Usa sa v Spojených štátoch nachádza iba asi 350 z 10 000 hostelov nájdených na celom svete, takže americká neznalosť s nimi je sotva prekvapujúce.

Pre tých, ktorí to nevedia, sú ubytovňami v rozpočte, kde si hostia môžu prenajať posteľ, zvyčajne poschodovú posteľ v internáte. Zatiaľ čo konfigurácie sa líšia, veľa bežných sú internáty so štyrmi, ôsmimi a 16 bažinami.

Koľaj sú zvyčajne zmiešané pohlavie, hoci v posledných rokoch začalo veľa hostelov používať iba internáty. Spal som v oboch a nikdy som sa necítil najmenej nepohodlne.

Každá koľaj zdieľa kúpeľňu a hostia majú prístup do plne vybavenej kuchyne, kde môžu chladiť potraviny a pripraviť si vlastné jedlo. Takmer vždy existuje spoločná salónik alebo zberná oblasť, v ktorej sa ľudia zo všetkých národností môžu prelínať a zdieľať jedlo.

Okrem toho veľa hostelov teraz ponúka súkromné ​​izby s vlastnou kúpeľňou. (To, že majú dokonca súkromné ​​zariadenia, je jedným z najlepších tajomstiev ubytovní. Mnoho ľudí, ktorých hovorím, je šokovaných.)

Mnoho hostelov dokonca ponúka rodinné izby až štyroch ľudí. Tieto súkromné ​​a rodinné izby majú, samozrejme, rovnaký prístup ku všetkým spoločným priestorom, ktoré sa tešili hosťom internátu.

Moja preferencia pre hostely začala nevyhnutne. Keď sa podnikový výpadok vymyslel, aby som sa znovu vytvoril do nezávislého spisovateľa a fotografa cestovného ruchu, musel som si užiť každý cent. Začiatkom roku 2007 som sa vydal na svoju prvú cestu do sveta. Príchod do Ho Chi Minh City vo Vietname, s rezerváciou v lacnom hoteli počas prvých dvoch nocí, netrvalo mi dlho, kým som našiel Okres batohu a prepnite na cenovo dostupnejšie vykopávky.

Spočiatku som si vybral súkromné ​​izby s kúpeľňami s vlastnou kúpeľňou, ale čoskoro som prešiel na omnoho ekonomickejšie postele internátov. Všetky moje obavy z nečistých podmienok, chýb a držania sa hore búrlivými kamarátmi ubytovne boli pre ničivé. Moje ubytovanie bolo vždy čisté, bez chýb a celkom tiché.

Na začiatku sa tiež obávam, že budem akceptovaný. Predstavoval som si veľa dvadsiatich a tridsiatich rokov, keď som si myslel: „Čo robí tento starý široký v našej internáte?“

Čoskoro som zistil, že tento problém bol iba v mojej mysli.

Rozvíjal som úžasné priateľstvá s ľuďmi všetkých vekových skupín tým, že som zostal v internátoch.

V Ekvádore som sa stretol s 30-ničím učiteľom, ktorý ma následne pozval, aby som ju skontroloval v Lime v Peru. Ona a jej matka strávili celý deň ukázaním mi okolo Limy, vrátane toho, že sa ku mne zaobchádza na obed v ich country klube Oceanfront.

V Nepále som sa stretol s 50-ročnou ženou z Anglicka, ktorá sa stala takým drahým kamarátom, že sme neskôr strávili mesiac cestovaním po Írsku a Severnom Írsku. Dokonca som zdieľal poschod s 80-ročnou ženou v Mexiku-a vzala horný poschod!

Jedným z najväčších tajomstiev hostela, ktoré som objavil, je, že si môžete rezervovať koľajovú miestnosť s dvoma lôžkami, a pokiaľ to nie je dovolenka alebo iný čas s vysokou prevádzkou, budete mať takmer vždy priestor pre seba. Z nejakého dôvodu ubytovne váhajú a zarezervujte si druhú osobu do dvojizbovej siete, ak majú k dispozícii striedavé postele.

Čo očakávať v hosteli

Hostely sú bezpečné, dobre obsadené, normálne dobre umiestnené a zvyčajne ponúkajú bezplatné raňajky. Mnoho ponúkajú kovové skrinky na bezpečné vlastníctvo, keď ste preč na deň, ale nezabudnite si priniesť svoj vlastný zámok.

Aj keď oveľa viac a oveľa viac dodáva uteráky, veľa nabíjajú navyše alebo nemá k dispozícii uteráky, takže je dobré nosiť so sebou uterák v tábore. Niektorí majú práčovňu a cestovné knižnice, kde cestujúci môžu vymeniť knihy. Niekoľko, v ktorých som zostal, mali dokonca vírivky, grilovanie a pláže na predných dverách.

Napriek pretrvávajúcemu stereotypu ma nikdy nepodržali opití párty. Z veľkej časti boli moji internáty príjemní a ohľaduplní. Pokiaľ ide o strašidelné krawlies, nikdy som ani nevidel ploštice. Hostely sú vo všeobecnosti čisté, ale nezabudnite si prečítať recenzie zákazníkov a podmienky hostela pred booking.

Narazil som na niekoľko hostelov, ktoré neakceptujú hostí nad 40 rokov, a recenzie jasne naznačujú, či je domov „hostel strany“ – zostanem ďaleko od nich.

Pre samostatných cestujúcich, párov, rodín a kamarátov, ktorí cestujú spolu, ubytovne ponúkajú úžasný a eklektický zážitok, ale najväčšou výhodou sú ľudia, s ktorými sa stretnete. Počas mnohých rokov cestovania môžem úprimne povedať, že som v hoteli nikdy nestretol žiadneho jednotlivca.

Ale nemôžem spočítať ani počet kamarátov, ktoré mám na celom svete v dôsledku pobytu v ubytovniach.

Po rokoch práce v pracovných miestach, ktoré platili účty, ale nepriniesla žiadnu radosť, Baby Boomer Barbara Weibel v roku 2007 odišiel z podnikového života, aby sledoval jediné veci, ktoré kedy chcela robiť: písanie, fotografia a cestovanie. Vzhľadom na to, že vtedy cestovala sólo do 98 krajín na šiestich kontinentoch vrátane každej krajiny v Európe. Dozviete sa, koľko ju stojí, aby cestovala po celom svete na plný úväzok, a prečítajte si jej fascinujúce príbehy o ponorení kultúrami po celom svete na jej populárnom cestovnom blogu, Hole v šiške Cultural Travel.

Zarezervujte si cestu: logistické nápady a triky
Zarezervujte si svoj let
Nájdite lacný let pomocou SkyScanner. Je to môj obľúbený vyhľadávací nástroj, pretože vyhľadáva webové stránky a letecké spoločnosti po celom svete, takže vždy viete, že žiadny kameň nezostane nezostáva.

Zarezervujte si ubytovanie
Svoju hostel si môžete rezervovať s Hostelworld. Ak chcete zostať niekde inde ako v hosteli, použite Booking.com, pretože neustále vracia najlacnejšie ceny za penzióny a hotely.

Nezabudnite na cestovné poistenie
Cestovné poistenie vás zabezpečí proti chorobám, zraneniu, krádeži a zrušení. Je to podrobná ochrana v prípade, že sa niečo pokazí. Nikdy som nešiel na výlet bez toho, pretože som ho v minulosti musel používať veľakrát. Moje obľúbené spoločnosti, ktoré ponúkajú najlepšie služby a hodnotu, sú:

Safetywing (najlepšie pre všetkých)

Zaistite moju cestu (pre tých nad 70 rokov)

Medjet (pre ďalšie pokrytie evakuácie)

Ste pripravení rezervovať si cestu?
Pozrite sa na moju stránku zdrojov, kde nájdete najlepšie spoločnosti, ktoré môžete použiť pri cestovaní. Uvádzam všetky tie, ktoré používam pri cestovaní. Sú najlepší v triede a nemôžete pokaziť ich pomocou ich cesty.