naposledy aktualizovaný: 03/17/20 | 17. marca 2020 (pôvodný príspevok: 1/11/2016)

POZNÁMKA: Tento fond už nie je k dispozícii, pretože by ste tam nemali ísť.

“Chceš sa k nám pripojiť, aby si zajtra videl vodopád?” Spýtali sa ženy cez stôl.

“Samozrejme!” Odpovedal som.

A tak som sa vydal do známych vodopádov Kuang Si Luang Prabang s tromi cudzincami, ktorých som na večeru uspokojil.

Prejdite sa okolo Luang Prabang oveľa viac ako dve sekundy, ako aj veľa tuk-tukových šoférov sa opýta, či chcete ísť na vodopád.

A naznačujú iba jeden: Kuang Si.

Vodopád bol zaznamenaný v mojom sprievodcovi ako „nevyhnutnosť“, ako aj každý cestovateľ, s ktorým som hovoril, predtým, ako som šiel do mesta, mi povedal, že nebudem blázon, keď nevidím Falls.

Za normálnych okolností, keď takí ľudia tak nadšene hovoria o mieste, nakoniec som bol skeptický. Myslím, že to bude pasca na cestujúcich. Bude to jedno z tých krásnych miest, ktoré sú ohromené davmi, ktoré sa snažia o ideálny selfie, nebudem schopný pobyt na chvíľu pokojnosti.

Vzbudenie skoro ráno som čakal vo vhodnej uspokojivej oblasti pre svojich nových priateľov. Museli sme naplánovať jeden z početných šoférov Tuk-Tuk, ktorí čakajú na turistov ako my.

Jeden sa ku mne priblížil rovnako dobre, ako sme začali tanec tak starý ako čas: frustráciu sme sa žartovali, žartovali, vyhodili ruky, odišli sme a potom sa týkali nákladov, ktoré predstieral, že sú rovnako nízke, ako aj ja, stále som pochopil, že stále boli Trochu vysoko.

Moji dobrí priatelia, rovnako ako som nastúpil na naše spoločné taxíky s niekoľkými ďalšími cudzincami, a tiež hodil hodinu pred mestom k vodopádom. Vzduch sa ochladil, keď sme prechádzali malými, špinavými mestami, okolo inštitúcií, v ktorých hrali mladí ľudia a kričali vonku, ako aj krásne sochy Budhu, ryžové polia, ako aj zelené hory v diaľke.

Bol to môj prvý skutočný pohľad na Laos, pretože som pristál v noci predtým. Bolo mu jednoduché, nedotknuté kúzlo.

Po tom, čo sme sa objavili a zaplatili náš vstupný poplatok za 20 000 LAK (2,50 USD), sme sa najskôr zastavili v známej svätyni Bear. Ázijské čierne medvede alebo mesačné medvede sú ohrozeným druhom, pretože ich žlčka sa používa v čínskej medicíne na „zmiernenie vnútorného tepla“ (je to tiež predpísané pre čokoľvek od kocoviny po rakovinu, ako aj v typických výrobkoch v kúpeli).

Táto svätyňa ich zachraňuje, ako aj domy 23 medveďov, ktoré sú teraz umožnené túlať sa a potešiť život mimo klietky. To ma prinútilo chcieť medveďa. Boli tak rozkošní a chlpatí.

Pozerali sme sa na nich vyšplhať sa, ako aj po stromoch, hrajte si navzájom, ako aj pitnú vodu. Kolektív „Awwww“ zametal divákov zakaždým, keď sa medveď dostal do tesného pohľadu.

S oglingom sme pokračovali smerom k vodopádom, nadšení pre plávanie.

Kuang SI je obrovský vodopád, ktorý tečie s džungľou bohatou na vápence a vyprázdni sa do série troch starostlivo kaskádových bazénov. Z najnižšej sa každý bazén javí ako krok k vašej metóde rovnako ako svätý chrám.

Legenda hovorí, že inteligentný starý chlap privolal vodu kopaním na zem. Potom zlatý jeleň vytvoril svoj dom pod skalu siahajúcu z nových vôd. Odtiaľ pochádza názov Kuang Si: „Kuang“ znamená jelene, ako aj „Si“ znamená vykopanie.

Začali sme v najnižšom bazéne a putovali sme k vodopádu. Keď chodíte aj s každým bazénom, máte pocit, akoby ste sa objavili v rozprávke, pričom voda prúdila cez biele vápencové skaly do akamarínových bazénov obklopených tropickými stromami, ktoré prepúšťajú najlepšie množstvo svetla.

Čím lepšie sa dostanete k vodopádu, tým oveľa viac skupín ľudí som videl, kúpal pod vodopádmi, prechádzal po skalách a robil neobmedzené obrázky.

Pozerajúci sa na davy a ticho prekliatia v naozaj nádeji, že sa dostanú z obrázkov, ktoré som sa snažil urobiť, nemohol som pomôcť, ale zázrakom, akú scénu bola presne taká. Všetci mali pravdu: Toto miesto bolo nevyhnutným.

Pozerajúc sa na tyrkysovú vodu, keď padol na okrajy skaly, pričom svetlo vrhalo éterickú žiaru na scénu, davy a hluk nemohli odobrať krásu tohto miesta.

“Mali by sme sa zvoliť viac plávania alebo pešej túry?” Spýtal som sa dievčatá.

“Poďme sa ešte viac vydať.”

Pokračovali sme ďalej a žasli sme nad každým bazénom až do konečného nedostatku vodopádu. Keď sa voda kaskádovala v torrente zvuku, pozreli sme sa s kvapkanými čeľusťami. Aký krásny pohľad na pohľad! Tento vodopád rezaný džungľou ako holiaci strojček. Nemohol som prekonať presne to, aké intenzívne a fantastické to vyzeralo.

Z najlepšej strany pádov sme vyliezli na bahnitú, neochvejnú, použitú cestu, ktorá bežne potrebovala trochu horolezeckých schopností. Our prize was the top as well as its spectacular views of the valley.

We wandered around the top of the fenced-in waterfall, wading with pools as well as crossing rickety walkways. I was struck at exactly how few people thEre boli porovnané s nižšie. Aj keď boli bazény nižšie plné ľudí, sotva ich zlomok prišiel rovnako potešením z pohľadu.

Na okraji sme sa vzali na veľkú plochu Laosu. Vypustil som počuteľný „wow“. Nemal som žiadny koncept presne, aký bol ekologický Laos. Stáli sme tam a hľadeli sme.

Keď sme sa chystali zostúpiť, prišiel dobrý priateľ žien a opýtal sa, či objavili vstup do trikového bazéna.

“Aký trikový bazén?” Spýtali sme sa unisono. Naše hlasy, ktoré strieľajú vzrušením. Pre cestujúceho nie je nič zaujímavejšie ako niečo z vychodenej cesty.

Povedal nám, že ešte viac dole, pozdĺž cesty, ktorú sme už vyliezli, bol skrytý vstup do stredného bazénu, ktorý bol prakticky prázdny. Nedokázal to uložiť, ako si želal našu pomoc. Ženy sa chceli pripojiť, rovnako ako som hemmed, ako aj Hawed, súhlasil som, rovnako ako sme ustúpili metódu, ktorú sme sa týkali hľadania tohto skrytého vchodu.

Keď sme zostúpili, špehovali sme to, čo vyzeralo ako ešte jedna malá cesta v lese.

Vyliezli sme s prvou jednou bariérou, ako aj jednou ďalšou, aby sme chodili po ceste. Za minútu sme sa obávali trikového bazéna. Predo mnou bola akvánamárska kotlina pod kaskádovým vodopádom rozsvieteným zapadajúcim slnkom dňa. Lúče svetla vyvolané hustými stromami a tiež vyrábali ešte oveľa viac rozprávkovú atmosféru ako tá nižšie.

Obklopené džungľou, bolo to, akoby sme mali svet pre seba. Žiadne touts, žiadne davy ľudí, nikto fotografuje – bolo to len my, len málo si tento darček z prírody.

Ale trikový bazén nebol úplne tajomstvom. Hrstka ďalších neohrozených batohov už plávala okolo.

“Bez ohľadu na to,” pomyslel som si. Po mojej dlhej túre na horúcom slnku som sa potreboval skvele. Po dlhom horúcom dni turistiky bola voda, hoci studená, osviežujúca. Voda bola hlboká dostatočná na plávanie, rovnako ako sme hrali v bazéne a prešli na okraj, kde sme objavili trochu poličky, na ktorej sme si mohli sadnúť, pozerať sa dol Zdá sa, že toto špeciálne miesto je najlepšie nad nimi.

Potom, čo sme hrali za to, čo vyzeralo ako minúty, boli skutočne hodiny, našu metódu sme urobili späť s dostatočným časom na jedenie v jednom z stánkov, ktoré lemujú cestu pred príchodom našej cesty. Sviali sme sa na BBQ Chicken, Lepkárová ryža, ako aj Som Tam (pikantný papája šalát). Hydina bola uvarená k dokonalosti, s pokožkou len to najlepšie množstvo chrumkavých, ako aj lepkavá ryža nasiakla úplne sladenú som tam.

Bol to ideálny koniec ideálneho dňa.

Ako sa dostať k vodopádom Kuang Si

Dostať sa do Kuang Si je ľahké. Stačí vyzdvihnúť tuk-tuk (s názvom „Songtaews“) z centra mesta v Luang Prabang. Odchádzajú, kedykoľvek budete chcieť, ako aj výdavky okolo 50 000 lak (6 USD) na zdieľaný výlet (zvyčajne 5-6 ľudí). Výlet bude trvať okolo 45 minút.

Ak máte skupinu ľudí v strednej veľkosti, môžete si prenajať osobnú dodávku (s AC) za približne 250 000 LAK (30 USD), ktorá môže byť oveľa nákladovo efektívnejšia (a oveľa pohodlnejšia), ak máte ľudí, ktorí sa majú označiť spolu s.

Najlepší čas na videnie je od decembra do mája, pretože monzúnová sezóna sa skončí, rovnako ako bazény sa vyriešia.

Vstupný poplatok za Kuang SI Falls je 20 000 lak (2,50 USD).

Zarezervujte si cestu do Laosu: logistické návrhy a triky
Zarezervujte si svoj let
Použite SkyScanner alebo Momondo na objavenie cenovo dostupného letu. Sú to moje dva preferované motory prehliadania, pretože prezerajú stránky, ako aj letecké spoločnosti po celom svete, takže vždy pochopíte, že žiadny kameň nezostane nezostáva. Začnite s Skyscannerom najskôr, aj keď majú najvýznamnejší dosah!

Zarezervujte si ubytovanie
Svoju hostel si môžete rezervovať s Hostelworld, pretože majú najvýznamnejšie akcie, ako aj najlepšie ponuky. Ak chcete zostať niekde inde ako v hosteli, využívajte Booking.com, pretože neustále vracajú najdostupnejšie sadzby pre penzióny a cenovo dostupné hotely. Moje preferované miesta, ktoré zostanú, sú:

Priateľský batohový hostel

Sunruse Riverside Hostel

Hostel v centre mesta

Nepamätáte si cestovné poistenie
Cestovné poistenie vás bude chrániť pred chorobou, zranením, krádežou a zrušením. Je to rozsiahla bezpečnosť v situácii, čokoľvek sa pokazí. Nikdy som nešiel na výlet bez toho, pretože som ho v minulosti musel mnohokrát využívať. Moje preferované podnikanie, ktoré ponúkajú najlepšie služby a hodnotu, sú:

Bezpečnostné krídlo (pre všetkých pod 70)

Zaistite moju cestu (pre tých nad 70 rokov)

Medjet (pre ďalšie pokrytie repatriácie)

Hľadáte to najlepšie podnikanie, s ktorým môžete ušetriť peniaze?
Pozrite sa na moju stránku zdrojov, kde nájdete to najlepšie podnikanie, ktoré môžete využiť pri cestovaní. Uvádzam všetky tie, ktoré využívam na ušetrite peniaze, keď som na ceste. Ušetrite vám peniaze, keď budete cestovať.

Chcete oveľa viac informácií o Laose?
Nezabudnite vidieť nášho robustného cieľového sprievodcu v Laose, kde nájdete oveľa viac tipov na plánovanie!