od nejasnosti po všadeprítomnosť, limety prstov, ako aj ich silná citrusová chuť teraz. Čo sú to, odkiaľ pochádzajú, ako aj príbeh s vápnom prstom?

Vysoko na náhornej plošine Blue Mountains pár hodín západne od Sydney Australia, Lee Etherington – Farmmer By Trade, inovátor podľa funkcie, ako aj liehovín náhodou – sa stane nad jeho neobvyklou plodinou.

Z radov pudových kríkov podobných stromom visia tmavé ovocie, ktoré vyzerajú trochu ako prsty. Lepšie, ich hrboľatý ekologický, ako aj hlboký tmavo červený peel oveľa viac pripomína pokožku vápna.

V skutočnosti ide o limety prstov – jeden zo šiestich citrusových plodov pôvodom z Austrálie – a také, ktoré v posledných rokoch skončilo výnimočne významné.

Lee siaha do vetiev a tiež trbri limetku prsta, ktorý v skutočnosti vyzerá oveľa viac ako nafúknuté chilli alebo okra ako prst, ako aj jeho zachytenie, ako aj jemne stlačí.

Vo vnútri nie je to, čo by ste očakávali.

Ani semená, ani džús – nórne kosti v tejto veci – sa nenachádzajú vo vnútri. Rovnako ako segmenty, ktoré očakávate v citrusovom ovocí; Limetské mäso prstom je balené v malých guľkách, ako je losos roe.

V skutočnosti sa ovocie bežne označuje ako „kaviár“. Tieto jasné ekologické a červené korálky praskajú s koláčom, chutnou citrusovou šťavou. Rovnako ako odhalenie.

Limes prst, Hibiscus, ako aj Lee Etherington

Leeho prvý úspech bol skutočne s kvetmi Hibiscus. Zaviedol metódu vkladania kvetov do pohárov a ich zachovanie v jasne červenom sirupe. Jeho kvety hibiscusu sme využili v našej knihe zmiešaných nápojov, keď sme prvýkrát začali MR & Mrs Romance, takže pred mnohými rokmi.

Lee sa dokonca dostal do špecifikácií s týmto produktom a teraz ponúka svoje výtvory vo viac ako 50 krajinách po celom svete.

Ale s Limes prstom sa Lee rozhodol, že si želal vymyslieť gin, ktorý vyťažil maximum z tohto neobvyklého ovocia v tvare kaviáru. Iné liehovary majú vo svojich fľašiach kaviár s vápnom prstom, ale pretože ovocie je ťažšie ako duch, korálky sa len vyčistia na spodku fľaše.

Po desiatich rokoch – áno, desať rokov – výskumu a vývoja, Lee prišiel s metódou využívajúcou proteín z lotosu, ktorý vytvára typ webu vo vnútri ginu. Je to bezbožné, bezfarebné, bez zápachu a je úplne prirodzené, ale drží trochu guľôčok vápna prsta, ktoré ich zdajú byť zavesené v celej tekutine.

Znamená to, že skutočne môžete dokonale vidieť kaviár s vápnom prstom, avšak naznačuje, že každé nalievanie zaisťuje nejaké kusy limetkových prstov – nielen toho, kto sa dostane na koniec fľaše.

A čo viac, Lee sa rozhodol, že gin potreboval niečo navyše – ďalší príchuť. Takže nasiakne kaviár s vápnom prstom do úplne samostatného ginu, aby si ovocie vzali do týchto chutí skôr, ako pôjdu do fľaše. Účinne dostávate dva giny v jednom.

A keďže Lee sa neradi zastaví extrémne dlho, vytvoril ešte jeden gin Fingerlime, ktorý využíva aj limety z červených červených prstov.

Problém s limetkami prstov

Bolo by skvelou správou, keby sme zistili, že Limes Farming Finger bol jednoduchým okupáciou, nebolo by to.

Je smutné, že to tak nie je.

Ako Lee opisuje, keď chodíme po sadu, stromy sú pokryté dlhými, ostrými tŕňmi, vďaka ktorým je ručne vyberané. Keďže je však ovocie dosť jemné, zber výrobcu nie je možnosťou.

Práve sme tu na Lee’s Farm s výnimočnou šupkou posádky Guts!

Koža Finger Lime je plná horkých olejov, ktoré, ak sú zmiešané s ovocím, zničí chuť. Oleje sú tiež mimoriadne lepkavé a tiež rýchlo nevychádzajú z vašej pokožky.

A čo viac, limetky prstov – najmä červené – ako dozrievať naraz. Lee maľuje fotografiu všetkých, ktorí sa vyskytujú do sadu v snahe vybrať si čo najviac zrelé ovocie, ako je to možné, všetko v ten istý deň. Potom je ovocie bežne za ním.

A len preto, aby ste pridali ďalšiu vrstvu obtiažnosti, každý vápno prstom je tiež plné malých semien, ktoré si vyžadujú vylúčenie pred ich spracovaním.

Ale smrteľná poleva na tomto konkrétnom koláči je krajina práve tu je veľmi obľúbená oblasť pre jeden z mnohých nebezpečných pavúkov na svete.

Mimoriadne jedovatý, ako aj agresívny pavúk Sydney Funnel-Web, ktorý má také silné sústo, že dokáže rýchlo prepichnúť miniatúru svojimi tesákmi, rád online v nory v mäkkej pôde.

A na podlahe sadu sú skutočne rozprávkové diery.

Ale keď si vezmete ten prvý dúšok toho najlepšieho ginu a toniku, aký ste kedy mali, bublajúc s bitmi guľôčok vápna a prasknutia tejto šumivej limetkovej príchute, uvedomíte si všetky výskumné štúdium, ako aj zložité Práca, všetka trnitá bolesť, ako aj nebezpečenstvo smrti, sa oplatí.

Môžete si vyzdvihnúť svoju fľašu divočinyHibiscus Co Finger Lime Gin tu.

Musíte tiež skontrolovať naše úplné hodnotenie tohto ginu tu v našom rutinnom stĺpci s hrdinom až do austrálskych remeselných duchov.