od Bright Ruby s trblietavými príchuťami červených bobúľ až po hlboký karmínové žiarenie s pikantným a korením, Pinot Noir je úžasne rozmanité víno. Tu je deväť v celom spektre, ktoré sa oplatí preskúmať.

Pravdepodobne jedna z najviac nepochopených odrôd červeného vína, Pinot Noir miluje prevádzkovať svoju vlastnú rasu. Dokonca aj do bodu, keď ho pitie z dvoch rôznych okuliarov v tvare s úplnou chuťou toho istého pinot noir.

Tento trik sme sa dozvedeli pred niekoľkými rokmi.

Zaujímalo by nás, aké početné fľaše dobrého pinotu sme neurobili spravodlivosť, len aby sme používali nesprávny kmeň.

A nie sme to len my nešťastní spotrebitelia, ktorí majú problémy s Pinot Noir. Ako hovorí náš kamarát a fantastický vínny výrobca Lisa McGuigan:

“Pinot Noir je výnimočný umelec, ak ho dokážete správať, a to tak vo vinici, ako aj vo vinárstve.”

Ale keď môžete ohýbať tento tvrdý hroznový hrozn, ktorý máte podľa svojej vôle (a máte samozrejme najlepšie sklo), ste odmenení jedným z – ak nie je najchutnejšie mnohostranné červené víno, ktorého zložitý príchuť je v rozpore s jeho stredným telom.

A ak máte trpezlivosť a vôľu, zaplatí vám to mnohokrát, ak ho môžete nechať asi desať rokov.

Pinot Noir za svojím vlastným životom naďalej robí úžasné veci.

Pozrite sa na našu recenziu tejto americkej sladovej whisky z Westward Distillery, ktorá bola vo veku viac ako dva roky v ex-Pinot Noir Barrels a priniesla do whisky úplne novú hĺbku chutí.

A títo traja austrálski remeselníci, o ktorých sme písali, sú všetci pocit, že Pinot Noir tiež rôznym spôsobom.

Ale späť do srdca veci, tu je deväť z našich preferovaných Pinot Noir, ktoré by ste mali pozrieť:

1. Lisa McGuigan Platinum Collection Pinot Noir (2015) – Wrattonbully, SA

Na bohatšej, odvážnejšej strane línie Pinot Noir, toto červené víno ukazuje Lisovu obratnosť a zručnosti s takou náročnou rozmanitosťou. Bohaté, hodvábne a intenzívne, to je fantastický príklad pikantnej stránky Pinot.

Hrozno sa ponechalo celé, ale deväť mesiacov sa odobrali stlačené do fermentu 20 dní pred stlačením a dozrievaním v starom francúzskom dube na deväť mesiacov. Ale mám pocit, že je toho oveľa viac ako to!

Kúpte si Lisa McGuigan Platinum Collection Pinot Noir tu.

2. De Beaurepaire Perceval Pinot Noir (2019) – Rylstone, NSW

Stredne s bohatou čerešňou, rebarborom, malinou, jahodou a zemitosťou – rovnako ako náznaky vanilky z dubov, toto červené víno je veľmi v štýle burgundska, ktorú nájdete vo Francúzsku.

Burgundské dedičstvo rodiny De Beaurepaire a Terroir vinice, ktorý je čo najbližšie centrálno-východné Francúzsko, je to presne ich cieľ. Toto červené víno trávi 12 mesiacov vo francúzskom dube, z ktorých 30% je v nových sudoch.

Kúpiť de ​​beaurepaire Perceval pinot noir tu.

3. Pestovaný statok Holm Oak Pinot Noir (2021) – Tamar Valley, TAS

Toto chladné červené víno má dotyk jahody a veľa tmavých čerešní na nose, čo vedie k oveľa viac čerešňovej a zložitejšej korenia na poschodí. Šťavnaté, hodvábne textúry s krásnym dlhým povrchom a dobrou štruktúrou naznačujú, že veľa víťaza majiteľa Holm Oak, majiteľa majiteľa Holm Oak, má dostatok potenciálu v pivnici-najmenej 10 rokov.

Tento pinot je vyrobený z hrozna odvzdušnených nehnuteľností v údolí Tamar, ktoré sú dozrievané vo francúzskom dube-1/4 v nových 3/4 v jedno-ročných sudoch-po dobu 10 mesiacov.

Kúpte si tu Holm Oak Pinot Noir.

4. Holm Oak Pinot Noir Protege (2022) – Tamar Valley, TAS

Celkom odlišné od pikantného pikantného vinohla Holm Oak, ktorý sme už spomenuli, je chránený s ohľadom na poznámky o mäkkých ovocných ovociach spoločnosti Pinot Noir. Je to tiež najľahší v tele týchto vín.

Hrozno je fermentované svojimi kožami počas 10 dní pomocou kvasiniek, ktoré zámerne prinášajú ovocné aromatické látky. Víno potom dozrelo v nádržiach, takže na červenú nie je dub.

Tento pinot sa veľmi zameriava na to, aby bol ľahký a svetlý a ideálne každodenné víno. Napriek tomu je stále dosť odvážne na to, aby sa postavila na silne príchutené jedlo, ako je mäso z hry a modrý syr, takže to nie je ani zmenšujúca fialová.

Kúpte si tu Holm Oak Protege Pinot Noir.

5. Climat Pinot Noir z Ghost Rock (2020) – Cradle Coast, TAS

Táto organická iterácia jednostranného vínom z ohromujúceho malého tasmánskeho vinárstva ukazuje, koľko má rozsah Pinots. Ľahké kvetinové arómy a jasná jasná farba ukazujú opak toho, čo leží v tomto víne.

Pôsobivo intenzívne korenie, korenie, tabak a koža na vás vyskočia z prvého dúšku, po ktorom nasleduje šťavnatá kyslosť a krémový požitie v ústach. Povrchová úprava nie je príliš dlho vise, ale to vás len núti mať ďalšiu chuť.

Hrozno pre toto červené víno sa pestuje organicky na malom bloku s dvoma hektármi, ktorý je riadený viničom na vinič pre najlepšie organické praktiky a zaručuje, že hrozno je v úrode v ideálnom stave.

Kúpte si Climat Pinot Noir od spoločnosti Ghost Rock.

6. Tamar Ridge Reserve Pinot Noir (2019) – Tamar Valley, TAS

Chladiace podnebie a Stonier terroir inTasmánia skutočne oblieka Pinot Noir a rezervný Pinot Tamar Ridge je toho úžasným príkladom. Tmavé bobule a slivky, korenie a slaná štruktúra červeného vína vytvárajú fantastickú rovnováhu s krásnym dlhým povrchom.

Toto zložité červené víno však nie je ročnou vecou, ​​keď Tamar Ridge vydáva iba svoj rezervný rozsah na mimoriadnych ročníkoch, takže stojí za to ich mať na to osobitne.

Kúpte si Tamar Ridge Pinot Noir Reserve tu.

7. Howard Park Flint Rock Pinot Noir (2020) – Úžasný južný, WA

Z najvýznamnejšej austrálskej oblasti červeného vína je tento Pinot úžasným príkladom odrôd: nejako jemný a robustný, s mäkkou hodvábnosťou a množstvom tejto podpisovej tmavej čerešní.

Hrozno z dvoch samostatných podoblastí – Poporongurup a Mount Barker, najstaršieho subregiónu krajiny – posúvajú úrovne korenia a pazúrika na červené víno, ktoré je skutočne uspokojivé.

Kúpte si Howard Park Flint Rock Pinot Noir tu.

8. Petaluma Pinot Noir (2021) – Central Otago, NZ

Nový Zéland všeobecne a najmä Central Otago je známe, že produkuje vynikajúci Pinot Noir. Toto červené víno vykazuje vibrácie, tmavé bobuľové arómy a ľahký čerešňový výťah pred hodvábnou hladkou strednou pasážou a jemným osviežujúcim tanínovým povrchom.

Petaluma vyberá hrozno z niekoľkých mimoriadnych vinohradníckych miest, ktoré sú fermentované v nehrdzavejúcej oceli, pričom 25% prechádza do nového francúzskeho dubového dubového dubového druže.

Kúpte si tu Petaluma pinot noir.

9. Tempus Two Pewter Range Pinot Chardonnay (2013) – Adelaide Hills, SA

Možno si myslíte, že je to podvádzanie, ale ignorovanie šumivého červeného vína by bolo chybou. Väčšina temperamentných pití, ktoré pijeme, má aspoň dotyk Pinot Noir a tento prvok má hlboký vplyv na víno.

Vyrobené z prémiového pinot noir a Chardonnay hrozno z Adelaide Hills, ktoré sú 48 mesiacov na Lees, vykazuje čerstvú bielu broskyňu a jemné jahodové arómy spolu so štýlovou krehkou kyslosťou a mäkkým krémovým komplexným povrchom.

Toto je vydanie múzea (bojujem s červeným vínom v pivničke), ale ukazuje, ako dobre Pinot – a Chardonnay v tejto veci – môže.

Ak ste sa tešili z tohto príbehu, mali by ste si pozrieť niektoré z našich ďalších recenzií červeného vína tu.