Vitajte v našom sprievodcovi cestovným sprievodcom Alishan! V tomto blogovom príspevku sa naučíte, ako naplánovať výlet do Alishanu. Poskytujeme tiež niektoré prospešné cestovné nápady vrátane vzorového cestovného plánu Alishan a rozpočtu, ktorý môžete použiť pre svoju vlastnú cestu.

Mal to byť môj narodeninový výlet. Pred rokmi, keď som plánoval výlet po batohu okolo Taiwanu, som sa ubezpečil, že moje narodeniny sa zhodujú s Alishanovou zastávkou. Ako človek, ktorý by absolútne obchodoval týždeň na pláži, aj keď som len deň na Vysočine, vždy som na pozore na kuriózne dediny horských letovísk. Bohužiaľ, zranenie skrátilo túto cestu krátko a Alishanovi zostalo na mojom zozname ázijských vedier.

Keď sa náš tím tento rok rozhodol pokryť Taiwan, aby vytvoril sériu cestovných sprievodcov, pre mojich spoluhráčov nebolo prekvapením, že som si pridelil jedno miesto, ktoré mi všetky tie roky uniklo – Alishan.

Čo je v tomto sprievodcovi pokryté?

Porozumenie Alishan
Kde zostať v oblasti AlishanBest, aby zostal v Alishane
Najlepšie hotely v Alishane
Pred rezerváciou hotelov je potrebné zvážiť

Pocket wifi prenájom a lokálne sim
Ako sa dostať do Alishanchiayi do Alishanu

Ako sa obísť Alishan
Čo robiť v Alishanchushan Sunrise
Chatrné chodníky
Traily a promenády posvätných stromov
Ďalšie miesta na návštevu v Alishane

Itinerár Alishan
Viac nápadov pre chudobných cestovateľov
Často kladú otázky týkajúce sa Alishanhow na rezerváciu lístkov na vlaky Alishan Express?
Sú na stanici Chiayi skrinky?
Existujú skrinky na stanici Fenqihu?
Sú na stanici Alishan skrinky?
Mám si predstaviť na Taiwane?
Je Alishan bezpečný pre turistov?
Aký typ výkonovej zástrčky sa používa vo Alishane?

Viac nápadov na YouTube ⬇ súvisiace príspevky:

Porozumenie Alishan

Názov Alishan odkazuje na veľa vecí. Ak sa pozriete na topografickú mapu Taiwanu, nájdete klaster horských rozsahov rozľahlých od severu na juh a zaberá stredné a východné regióny ostrova. Časťou západného okraja tejto funkcie je pohorie Alishan, z ktorých väčšina tvorí prírodnú rezerváciu s názvom Alishan National Malební oblasť.

Alishanská národná malebná oblasť je zložená vo všeobecnosti zo severnej polovice černošskej štvrti Alishan spolu s niekoľkými ďalšími mestskými štvrťmi v okrese Chiayi vrátane Zhuqi, Meishan a Fanlu. V krytom regióne Alishan Township je lesný park s názvom Alishan National Forest Recreation Area, ktorá je možno najobľúbenejšou atrakciou v malebnej oblasti.

Mätúce? Nerobte si starosti, v tomto príspevku, keď hovoríme Alishan ako také, hovoríme iba o rekreačnej oblasti, pokiaľ nie je uvedené inak.

Najbližšie hlavné mesto je mesto Chiayi, vďaka čomu je najbežnejším bodom skokov na Alishan. Vďaka svojej nadmorskej výške má Alishan podnebie, ktoré je oveľa miernejšie ako tropické. Je to obľúbená dovolenka aj medzi miestnymi obyvateľmi, ktorí sa chcú ochladiť a trochu kopnúť.

Základné informácie:

Jazyk: Mandarin Číňan, ale hovorí sa aj taiwanský Min-Nan. Veľa pouličných značiek je dvojjazyčné: napísané v čínskych znakoch s anglickými prekladmi.

Časové pásmo: UTC+8 (Taiwan Národný štandardný čas). Taiwan je v rovnakom časovom pásme ako Filipíny, Singapur a Malajzia; hodinu za Japonskom; A hodinu pred Jakartou.

Mena: Nový taiwanový dolár (NT $, TWD). NT 100 USD je okolo 3,4 USD, 2,9 EUR, SGD 4,66, PHP 166,3 (od augusta 2020).

Režimy platby: Mnoho zariadení, ako je platba v hotovosti, ale veľa z nich tiež prijíma transakcie kariet kreditu.

Kde zostať v Alishane

Najlepšia oblasť na pobyt v Alishane

Alishanská národná rekreačná oblasť lesov pokrýva 1400 hektárov, ale najlepším miestom na pobyt je absolútne hlavné dovolenkové centrum, oblasť pred lesnou železničnou stanicou (pri bráne). Odtiaľ sú reštaurácie, obchody, obchody pohodlia, vlaková stanica, autobusová stanica a informačné centrum v dotykovej vzdialenosti.

Alishanova vlaková stanica
Možnosti ubytovania v Alishane sú dosť obmedzené. Ale dole z kopca je hotelová oblasť, kde nájdete najvyššiu koncentráciu ubytovania vrátane nasledujúcich hotelov:

Hotel Alishan Shermuh

Yingshan Hotel

Wunsun Hotel

Hotel Kaofeng

Vila Chingshan

Hotel

Vila Hofong

Wankou Hotel

Hotel Dafong

Hotel dengshan

Hotel Maria

Mimo hlavnej oblasti dovolenkára nájdete aj ďalšie hotely. Jedným z nich je Alishanov dom, možno najznámejší majetok v tejto oblasti. Ak ste po oveľa luxusnejšom zážitku alebo oslavujete špeciálnu príležitosť, je potrebné zvážiť. Je trochu oddelený, ale používa prevody do stanice az stanice.

Najlepšie hotely v Alishane

Tu sú najvyššie nehnuteľnosti na Agode, ktoré hodnotili ich zákazníci.

Hotel Alishan Shermuh

Alishan House. Skontrolujte ceny a dostupnosť! ✅

Hotel Alishan Shermuh. Skontrolujte ceny a dostupnosť! ✅

Chinshan Hotel. Skontrolujte ceny a dostupnosť! ✅

Wun Sun Hotel. Skontrolujte ceny a dostupnosť! ✅

Hotel Ali-Shan Kaofeng. chechck rates & Availability! ✅

Pred rezerváciou hotelov je potrebné zvážiť

Hotels in Alishan are normally much a lot more expensive than in other parts of Taiwan a lot of likely because of the limited options.

The hotel area (at the main vacationer hub) is situated downhill from the train station, so climbing back up can be a challenge if you’re not that fit. What we did: on our last day, we taken a look at early and deposited our bags in a locker at the train station before touring so we won’t need to go down and up again just to check out.

Some hotels don’t have elevators, so make sure you express your preference for a lower level.

Some hotels offer complimentary transfers and sell sunrise tickets. coordinate with hotel management before your trip.

Check in time is normally between 3pm and 4pm.

Most hotels offer complimentary breakfast, served at a partner restaurant at the central area, a bit far from the actual hotel building. breakfast time is normally between 7am to 9am.

Pocket wifi prenájom a lokálne sim

You can make your life much easier during your trip by staying connected to the Internet. You have two options: rent a pocket wifi or purchase a local data SIM.

Pocket Wifi Rental is a lot more convenient because you just need to connect to the device, which can accommodate up to 5 devices at once. Klook’s wifi rental service also supplies unrestricted 4G data with no decelaration to 3G.

You can also get a 4G SIM Card that will give you unrestricted data without worrying about roaming costs. This SIM card is from Chunghwa Telecom, the greatest telco in Taiwan. available in 3, 5, 7, 10, 15, or 30-day validity.

Available units are limited so it’s best to reserve online. Whatever you choose, you can pick it up at Taiwan Taoyuan international Airport, Taipei Songshan Airport, Kaohsiung airport or Taichung airport when you arrive.

✅ RESERVE A POCKET WIFI HERE!

✅ RESERVE A 4G SIM CARD HERE

HOW TO get TO ALISHAN

Because Taiwan is a small island with an efficient transportation network, it’s easy to get to Alishan from any of the major airports — Taiwan Taoyuan international Airport, Kaohsiung international Airport, and Taichung international Airport.

You can search for cheap flights here!

From any of these airports, all you need to do is make your way to the nearest TRA or THSR station to catch a train to Chiayi City.

If Alishan is just a side trip, you can also easily reach Alishan from Taipei, Taichung, or Kaohsiung. just proceed to the a TRA or THSR station and board a train to Chiayi City.

We’ll create a separate, a lot more in-depth post about getting to Chiayi from other parts of Taiwan.

Chiayi to Alishan

The best way to reach Alishan is by taking the train from Chiayi City. It’s not the fastest option, but this route will allow you to experience the Alishan Express, a vintage train widely regarded as one of the wonders of Alishan.

Alishan express departs from Chiayi TRA station (TRA, not THSR). If you’re coming to THSR, you can simply catch a shuttle bus from Chiayi THSR station to TRA Station.

Note that, as of now, Alishan express doesn’t go directly to Alishan because the far end of the rails were damaged by typhoons and have yet to be repaired. Hence, you need to transfer to a bus when you reach Fenqihu Station.

Here’s how to get to Alishan from Chiayi.

Book a train ticket to Fenqihu station online. Fare: TWD 384, adult; TWD 192, child. Alishan express makes only one trip on weekdays (scheduled at 9am) and two on weekends and holidays (9am and 9:30am), which indicates limited seats. It’s best to reserve online. We have a step-by-step guide here: how to book Alishan train tickets online!

Claim your reserved tickets at Chiayi TRA Station. note that it’s TRA Station, NOT THSR. find the Alishan express ticket window in front of the station, present your reservation number and the passport you used to book, and get your train tickets.

Board the train. The platform is located at the far end of the first platform (if you’re facing the rails), past the police Station. travel time: 2 hours, 21 minutes.

Alight at Fenqihu Station. You’ll arrive at around 11:30am, in time for lunch. While waiting for the bus, you can try Fenqihu’s well-known bento boxes. several restaurants offer this meal, but the most popular is served by Fenchihu hotel (Price: NT$ 160-180).

Catch the bus to Alishan. The bus stop is on the other side of the railway (not on the side of the station and old street). There are only three buses scheduled at 11:30am, 12:50pm, 2:00pm. travel time: 1 hour. Fare: NT$ TWD 98 (adult), TWD 49 (concession, child).

Pay the entrance fee. At the Alishan Bus terminal building, where you will be dropped off, find the ticket machines. Admission rate is NT$ 150.

Drop by Alishan Train Station. once you have the ticket, enter the park through the massive gate. around 200 meters from the gate is the Alishan Train Station, where you can purchase tickets for tomorrow’s sunrise train journey.

If you’re staying at the hotel Area, you can simply walk. From the train station, cross the road and go down the staircase. cross the parking lot and you’ll find a small alley with another flight of stairs. Climb down and you’ll reach the hotel Area.

If your hotel uses complimentary transfer, you may be picked up here at the train station.

If you need a lot more information about how to Alishan, we have a step-by-step guide here: CHIAYI TO ALISHAN!

Ako sa obísť Alishan

Before that, let me describe something quickly. Within the Alishan national forest recreation area are four main areas:

Main vacationer hub, the area surrounding Alishan Train station and directly after the primary gate. This is where a lot of hotels, restaurants and shops are located.

Chushan, also spelled Zhushan, where you can catch the popular Alishan sunrise.

Chaoping, also spelled Zhaoping, where you’ll find the Zhaoping Park (Cherry blossoms trail) and the sister Pond.

Sacred Tree area, which is scribbled with walking trails that will lead you to the Shouzhen Temple, the Shun Bao Fu De Temple, the three Generations Tree, the big Tree, and of course, the sacred Tree.

All these areas are connected by the picturesque Alishan forest Railway, with Alishan station as the central point. You can simply ride the train to get from one station to another. Fare to and from Chaoping, sacred Tree or Alishan station is NT$ 100. Fare to or from Chushan is NT$ 150.

However, the a lot more recommended option is by hiking. Every train stations is only 30 minutes to 1 hour on foot from the next station. The walking trails will take you to the points of interest in the area. It’s an easy hike, if you have no issues physically.

This map is a simplified illustration of the journeys, whether by train or by foot.

Our recommended route is this: First, take the train from Alishan to Chushan to catch the sunrise (since it may be too dark or too cold for an early morning walk). After dawn, they hop back into the train to Chaoping station and walk all the way to sacred Tree Station, stopping at crucial attractions along the way. Then, they catch another train back to Alishan.

THINGS TO do in ALISHAN

Chushan Sunrise

Perhaps the most popular attraction in Alishan. hundreds of people enjoy the day break from a checking out platform in Chushan. It’s easy to be mesmerized by the first light of day seeping through the mountains above a sea of clouds.

Skipping hotel breakfast? You can get hold of a quick bite from the lane of food stalls at the checking out area. local favorites like tea eggs to western staples like French toast are available.

How to get to Chushan: At Alishan Station, take the train to Chushan Station. One-way fare: NT$ 150 (adult), NT$ 75 (concession).

Dôležité! purchase a ticket the afternoon before (1pm to 4:30pm). because the sunrise time varies every day, the departure time of the Chushan train changes with it too. The final schedule is posted at the station and is shared with hotel receptions in the late afternoon. You can simply ask your hotel’s reception staff for the departure time and set up a wakeup call for good measure.

On the day of sunrise viewing, wake up early and proceed to the Alishan Station. The train can get packed so to make sure you get seated, arrive at least 30 minutes ahead of time.

Chatrné chodníky

After sunrise viewing, head back to the station and catch the train to Chaoping. Upon exiting the station, you’ll be greeted by the Chaoping Park, next to the plum garden. From here, you can take one of the lots of walking trails that cut across the area including the following:

Chaoping Skywalk Trail

Alishan Sakura trail (cherry blossoms!), if your timing is right

Poetry Trail

But a lot of visitors follow the main forest trail that leads to the sacred Tree. Along the way, you’ll be passing by the sister Pond, the Magnolia Garden, the Alishan Shouzhen Temple, and other picturesque spots.

How to get to Chaoping: From Chushan station or Alishan Station, take the train to Chaoping Station. Fare from Chushan is NT$ 150, from Alishan NT$100.

Sacred Tree trails and Boar