Keď cestujete z taxíkov, aby ste sa roztrhali taxíkom – dokonca sa pýtate, či ste boli roztrhaní – môžete dostať cestu na dosť nízky štart. Tu sú miery taxíkov v 80 mestách po celom svete.

Pani Romany miluje chytanie taxíkov – ľahkosť, nemusíte sa obávať premávky alebo parkovania. Ale pre mňa mám vždy zmiešané pocity vždy, keď naskočím v taxíku.

Pokúsi sa vodič prejsť dlhú cestu? Budú dokonca vedieť, kam idú? Chystám sa byť preplnený? Mám rokovať o cene skôr, ako pôjdeme?

Na druhej strane je krásne, že vás niekto vedie kamkoľvek, kamkoľvek chcete ísť. Pohodlie, súkromie a pohodlie taxíkov v oblasti verejnej dopravy často prevažujú nad rizikami získania „nesprávneho taxíka“.

Cestovatelia v poznaní Láska zdieľajú tipy na najlepšom mieste na to, aby dostali kabínu z legitímneho hodnosti zastrčené za rohom, a nie riskantné autá ležiace v čakaní mimo terminálu.

Každý sa chce pokúsiť udržiavať túto romantiku opustenia letiska a bez problémov, keď do vášho hotela zachytí taxík. Žiadne závesy, žiadne rokovania, iba inteligentné cestovanie.

Aby sa s tým pomohla, britské webové predajcovia automobilov Carspring.co.uk zverejnili niekoľko fascinujúcich údajov o taxíkoch v 80 rôznych krajinách. Bohužiaľ, teraz zložili svoj blog a spolu s ním. Tu je však zhrnutie niektorých zaujímavejších bodov:

Koľko sa účtujú taxíky?

Kľúčové ukazovatele v správe sú ceny:

– Jazdenie taxislužby vo vnútornom meste 3 km
– Cesta medzi letiskom a centrom mesta a
– Cena jednej hodiny čakacej doby.

Pokiaľ ide o ďalšiu úroveň detailov, štúdia tiež hovorí, ktoré modely automobilu sú najobľúbenejšie v každom meste a či je na každom mieste k dispozícii alternatíva, ako je Uber.

Tu je niekoľko štatistík, aby ste si dostali zuby zo správy od CarsPring:

Kto je najlacnejší a kto je najstrmší?

– Najdôležitejšie taxíky na svete: Káhira, Egypt – stojí iba 13 centov za jeden kilometer cestovania
– Najdrahšie taxíky na svete: Zürich, Švajčiarsko – stojí viac ako 10,40 dolárov za kilometer
– Najdrahšie mesto pre taxíky bez možnosti Uber: Antverp, Belgicko

Sydney vs Melbourne

Medzi týmito dvoma konkurenčnými mestami sa veci javia dosť podobné.

Z 80 miest (1 najdrahšia) na jazdu 3 km je Sydney (10,25 dolárov) drahšia prichádza na 33 vs Melbourne (9,15 dolárov) na 42.

Avšak za priemerné náklady za km, Melbourne je o 16 ¢/km drahší ako Sydney. Rozdiel musí byť v tom, že čakacie náklady a cestovné vyzdvihnutie sú vyššie v Sydney a prevádzka je horšia.

Ale nie je to konkurencia, však?

Ďalšie zistenia zo správy

– Z 80 miest v správe bol Uber k dispozícii v 65 z nich
-Taxi z medzinárodného letiska Tokio-Narita do centra mesta Tokio bolo najdrahšou jazdou na letiskách za 250,50 dolárov, hoci je to veľmi dlhá cesta taxíka a je oveľa lacnejšia a rýchlejšia, aby sa vlak chytil.
-Taxi z medzinárodného letiska v Káhire do centra mesta stojí iba 5,50 dolárov, najlacnejšiu jazdu na letisku v indexe.
– Požiadanie taxíka, aby čakal jednu hodinu v Zürichu, stojí 109,45 dolárov, čo je najdrahšia cena čakacej doby v indexe.
– V Bangalore v Indii bude taxík čakať jednu hodinu iba za 1,30 dolárov, čo je najlacnejšie náklady na čakanie v indexe.
– Tunis, Tunisko má najmenej drahý počiatočný poplatok za 25 ¢.
-Zürich, Švajčiarsko, má najvyšší poplatok za pick-up akéhokoľvek mesta na celom svete, ktorý stojí 5 dolárov len na to, aby sa dostal do taxíka.

Táto počiatočná miera prenájmu sa však mení v rôznych časoch dňa po celom svete, takže by ste mohli nájsť niekde ešte drahšie ako to. Napríklad Sydney taxíky majú zvyčajne počiatočný poplatok 3,60 USD, ale účtuje poplatok za vyzdvihnutie 6,10 USD medzi 10:00-6:00 piatok, soboty a verejných sviatkov.

Porovnanie mesta

Aby som sa pozrel trochu bližšie, myslel som si, že sa pozrieme na dve talianske mestá v správe – Rím a Miláno. Obidve sú veľké moderné mestá s prosperujúcou taxislužbou.

Rím Milan
14. – 48 EUR – najdrahší prevod letiska – 90,26 EUR – 2.
34. – 2,74 EUR – najdrahšie počiatočné cestovné – 3,85 – 13.
28. – 1,53 EUR – najdrahší poplatok P/KM – 1,42 – 36. miesto
33. – 26,76 EUR – najdrahší čakajúci poplatok – 27,80 – 55.
30. – 7,78 EUR – najdrahšie cestované 3 km – 8,57 – 22.

A ak chcete nejaké tipy, ako sa vyhnúť vytrhnutiu taxíkom v Taliansku, pozrite si náš príspevok tu.

Vždy je dobré skúmať ceny taxíkov, ak smerujete do nového cieľa. Mohlo by to vyzerať, akoby ste sa roztrhali, ale môže to byť len miera.

Máte nejaké tipy na chytanie taxíkov v zahraničných krajinách? Ako sa vyhnete vytrhnutiu taxíkom, keď cestujete? Povedzte nám v komentároch.