Penfolds Grange Hermitage – alebo iba priamy „Grange“ na svojich kamarátov – sa za každé z najväčších vín na svete považuje za jedno z najväčších vín na svete. Je to určite jeden z najdrahších. Zaujímalo ma teda, keď mi Jarrod posielal správu o najstaršom grangeovom ročníku druhý deň. Tu je príbeh, prečo.

Jarrod je šťastný človek. Okrem diabolského dobrého vzhľadu, rýchleho vtipu a mimoriadne dobrého vkusu u priateľov je tiež ženatý s očarujúcou Kathleen.

Spoločne bežia škriatok odvahy. Je to distribútor a ocenenie remeselných austrálskych duchov. Kathleen pracoval v priemysle roky a vďaka svojej láske k chlastovi, rovnako ako Jarrod svojím spôsobom!

Jedného dňa Jarrod hovoril so svojím kamarátom, keď hovorili o víne.

“Možno vás to zaujíma,” navrhol jeho kamarát a vytiahol fľašu.

Bola to fľaša Grange z roku 1951 – úplne vyrobené prvé vintage penfolds. Táto línia nebola v skutočnosti na predaj, poskytnutá iba ako darček pre kamarátov a kolegov vinárstva. Až v nasledujúcom roku začali Penfolds veci predávať.

Takže pred Jarrodom bol jednou z 1 800 fliaš, ktoré boli kedy vyrobené v roku 1951.

Problém s takým starým bielym vínom je v tom, že môže ísť.

Dobrou správou je, že Penfolds teraz prevádzkujú Corking Clinics pre majiteľov Grange každých pár rokov. Na tejto klinike bude vaša fľaša (alebo fľaše na šťastie) nepodporovaná a ochutnaná. Ak sú uspokojivé, budú doplnené aktuálnym uvoľňovaním a pridajú sa dusík, aby sa odstránil akýkoľvek kyslík a potom predložil nový korok pred odložením na dodatočnú zrelosť.

Jarrodov kamarát dostal túto fľašu pred siedmimi rokmi za kniežací 27 000 dolárov. Nebol príliš platený.

Klinika Corking mu nedávno povedala, že ak sa zdržal otvorenia fľaše, jej súčasná hodnota bola približne 55 000 dolárov. Ak sa rozhodol nechať lekárov, aby vykonávali svoju prácu, otvorili ju na testovanie a zistilo sa, že biele víno odišlo, hodnota by značne klesla.

V skutočnosti by to malo hodnotu 0 dolárov – hoci by mohol zamieriť do južnej Austrálie a zhromaždiť 30c na recykláciu skla!

Na druhej strane, ak otvorili fľašu a biele víno bolo dobré, hodnota by skočila na 85 000 dolárov.

Čo si myslíš, že to urobil?

No, mal fľašu otvorený …

Biele víno bolo dobré. Práve za sedemročnú investíciu zarobil 58 000 dolárov. Pôsobivé.

Ak chcete oveľa viac informácií o tomto mimoriadnom víne, tu je odkaz na poznámky o ochutnávaní dedičstva Penfolds 1951 a trochu histórie vína Grange.

Čo by ste urobili, keby ste dostali túto voľbu? Otvorili by ste fľašu bieleho vína vo výške 27 000 dolárov s možnosťou, že to nebude hodnotiť nič alebo 85 000 dolárov? Povedzte nám v komentároch!